הסטה בפעולה

אחרי כהונה קצרה נוספת, ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23 סיימה את תפקידה והוחלפה בוועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24. בראשה עומד השופט עוזי פוגלמן וממלא מקומו הוא השופט יצחק עמית. ועדה זו ככל הנראה תכהן יותר זמן משתי הוועדות שקדמו לה ותוכל להתכונן לבחירות הבאות יותר בנחת ועם הסקת מסקנות יותר רגועה ורצינית.

אחד החידושים שהיו בבחירות האחרונות הוא הוספת צילום עמוד התוצאות בפרוטוקול לכל קלפי באתר תוצאות הבחירות. התוספת הזו הגיעה אחרי תלונות רבות לגבי תוצאות הבחירות של 2019 וטעויות הסטה רבות. טעות הסטה היא הזזה של קולות מרשימה אחת לרשימה הבאה אחריה בפרוטוקול בגלל חוסר תשומת לב שנובע לרוב מעייפות עובדי הקלפיות. בבחירות לכנסת ה-22 הוסיפו אמצעי בקרה לקולטי הקלפיות בוועדות האזוריות ובקלפיות, אבל ככל הנראה חלק מעובדי הקלפיות דילגו על אמצעים אלה.

דוגמה ברורה לכך אפשר למצוא ביטבתה. בקיבוץ בערבה החליטו חמישה תושבים לתת את קולם לרשימה המשותפת. עם פרסום התוצאות התברר שלרשימה המשותפת אפס קולות. בעקבות דיוני טוויטר ופייסבוק שעודדו את מצביעי הרשימה המשותפת לבדוק שקולותיהם אכן נרשמו כראוי, התגלתה הטעות בקלפי ביטבתה. כשפורסם הפרוטוקול התברר שאין שום בעיה – לרשימה המשותפת לא נספר אף קול.

לאחר פניות לוועדה בנוגע לקלפי הזאת, נדרש למשימת הבדיקה יו”ר ועדת הבחירות ניל הנדל. השופט הנדל גילה שאכן היתה טעות. במקום חמישה קולות לרשימה המשותפת, נרשמו חמישה קולות ליהדות התורה שנמצאת מקום אחד לפני הרשימה המשותפת באותיות בקלפי (ג לפני ודעם). בפרוטוקול הוא ציין שהטעות התגלתה לאחר שעיין בגיליון ספירת הקולות.

הטעות הזאת היא תקלה גדולה של עובדי הקלפי. המזכיר הוא זה שהעתיק את הפרטים לפרוטוקול וטעה, אך לאחר מכן חתמו שני חברי הוועדה הנותרים על כך שביצעו הקראה. מטרת ההקראה היא לעבור על גיליון התוצאות ולוודא שאין טעויות העתקה. נראה שעובדי הקלפי ביטבתה דילגו על החלק החשוב הזה וחתמו מבלי לבצע (אפילו לא סימנו בוי במקום המתאים). יש לזכור שעשו זאת ככל הנראה אחרי יותר מ-17 שעות עבודה, אבל מדובר בשלושים שניות שהיו חוסכות עבודה רבה לכולם.

על הבעיות של הכשרת חברי ועדות הקלפי כבר כתבתי לא פעם (לפני הקמת הבלוג הזה). ההכשרה של המזכירים יחסית טובה, אבל מפספסת הרבה. ההכשרה של חברי ועדת הקלפי היא בין אפס לבדיחה. העובדה שמדובר במשימה חד פעמית הופכת את השיפור לכמעט בלתי אפשרי, אבל עדיין אפשרי. אכתוב על הבעיות והצעות לשיפור בהמשך החודש.

פורסם תחת ועדת הבחירות המרכזית

5 Comments

    • כרגע הצבעה אלקטרונית היא פתח לאסון ולא מאפשרת בו זמנית שתי תכונות חשובות של הצבעה בבחירות – חשאיות מצד אחד ואפשרות לוודא שספירת הקולות מתבצעת באופן נקי מצד שני. עד אז אני מקווה שנמשיך להשתמש בפתקים.

  1. שום דבר כבר לא מפתיע אותי, כולל זיופים מכוונים או בשוגג.
    כשיעברו להצבעה אלקטרונית בלחיצת אצבע, הכל אולי יסתדר.

    • להצבעה אלקטרונית כרגע יש הרבה יותר חסרונות מיתרונות. אחד החסרונות, למשל, הוא שלא תדע בכלל שהיו טעויות כאלה. זה פתח ענק למניפולציות.

      כמו שהגבתי לקנקן – עד שלא יוכלו להבטיח חשאיות וספירה תקינה בו זמנית תהיה בעיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *